Dağ Aslanı

Post Type

Amerikalılar bu mükemmel avcıyı; “Puma”, “Panter” ve “Yaban Kedisi” gibi farklı adlarla  anarlar. İsimlerindeki çeşitlilik ile doğru orantılı olarak geniş bir yelpazeye yayılmışlardır.

Etçil grubuna dahil büyük kedigiller ailesinin üyesi bir memelidir.

Dağ Aslanı Fiziksel Özellikleri

Kuyruğu hariç ortalama uzunluğu 1 yahut 1.5 metre kadardır. Kuyruğu ise; 85 cm kadar uzunluğa erişebilir. Ağırlıkları 62 kg ortalamasındadır.

Kafası genellikle vücuduna oranla küçüktür. Yüzü ise kısa ve yuvarlak bir hattadır. Kuyruğu uzun, bol tüylü ve silindir şeklindedir. Dağ aslanlarının kürkleri bir hayli değişiktir. İki ana renk üzerinde toplanır; kırmızı ve gri. Burunlarının kenarları siyahtır. Ucu hariç kuyrukları kürkleri ile aynı renktedir. Kuyruk uçları ya siyah ya da koyu kahverengi olmaktadır. Gençlerin kuyruk uçlarında ufak farklar olabilir.

Dişilerde 8 meme bulunur.

Dağ Aslanı Üreme

Çiftleşme mevsimleri Kasım ve Haziran arasındadır. Dişiler yavrularını yalnız doğurur ve bir kerede 6 yavruya kadar doğum gerçekleşebilir. Hamilelik süresi 3 aydır.

Dağ Aslanı Popülasyonu

Eskiden Amerika’nın bir çok bölgesinde rahatça gezen dağ aslanlarının zamanla avcıların gözünde değerleri arttı ve hayvanlarını kaybeden çiftlik sahipleri için tehdit unsuru olarak görüldü. Akabinde; 20. yüzyıl başlarında Amerika’nın orta doğusu ve doğu bölgelerinden dağ aslanları kovuldu. Bazı biyolojistler, kovulmamaları taktirde büyük kedilerin bu bölgeye tümüyle adapte olup kolonileşmeye başlayacaklarını ön gördüler.

“Nesli tükenmekte olan hayvan” statüsünde bulunmaktadırlar.

Florida’dan Kanada’nın ormanlarına kadar popülasyonları vardır.

Dağ Aslanı Beslenme Alışkanlığı

Dağ aslanı çoğunlukla geyik avlasa da ufak hayvanlar da onun av listesinde yer alır. Kır kurdu, kirpi, vahşi hindi, koyun ve rakun bunlara örnektir. Bunların dışında kuş ve balık avladıkları da bilinmektedir.

Daha çok geceleri karanlıkta ve yalnız avlanmayı tercih ederler.

Dağ Aslanı Ses Kaydı

Dağ Aslanı Belgeseli

 • Hız

  Rating
 • Güç

  Rating
 • Avlanma

  Rating
 • Adaptasyon

  Rating
3.5
Rating Puan

(orantı bazlı değildir)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*